Grupa Interwencyjna

 RATOWNICY LEGNICKIEGO WOPR i STRAŻACY Z OSP Brzeg Dolny na wspólnych ćwiczeniach na Odrze
8 odraW sobotę, 27 lutego, członkowie Legnickiego WOPR oraz Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzegu Dolnym wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach na Odrze.
                                      6 odra
Celem ćwiczeń było przypomnienie i sprawdzenie umiejętności ratowania poszkodowanych w ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Na ratowników czekało nie lada wyzwanie – przepłynąć 25 km w wodzie o temp. 5 st. Celsjusza i przy temperaturze powietrza 6 stopni. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu ratowniczego oraz dzięki doświadczeniu i umiejętnościom udało się pokonać cały dystans w zimnej Odrze – od przystani promowej w Brzegu Dolnym do Lubiąża. Na miejscu czekał na ratowników ciepły poczęstunek przygotowany przez Państwa Szpaków.

5 odra      3 odra


SZKOLENIE „LODOWE” LEGNICKIEJ GRUPY INTERWENCYJNEJ   DSC_0157
Ratownicy wodni dbają o bezpieczeństwo osób na akwenach o każdej porze roku i  w różnych warunkach pogodowych, dlatego też GRUPA INTERWENCYJNA Legnickiego WOPR  prowadzi cykliczne szkolenia dla podniesienia skuteczności akcji ratowniczych.
W  sobotę, 8 lutego,  na jeziorze Kunickim odbyło się SZKOLENIE LODOWE GRUPY INTERWENCYJNEJ legnickich RATOWNIKÓW WODNYCH. Inicjatorem szkolenia był Szef GI – Marek Szaynowski. W zajęciach wzięło udział 7 członków GRUPY, którzy sami mogli się przekonać jak krucha może być tafla lodu. Ratownicy ćwiczyli symulowane akcje wyciągania poszkodowanych z przerębli oraz doskonalili sposoby bezpiecznego holowania do brzegu – nie było łatwo. Przebywanie w wodzie o tak niskiej temperaturze może grozić hipotermią, dlatego też akcje muszą  być przeprowadzane sprawnie i szybko
Dzięki takim szkoleniom możemy czuć się bezpiecznie nad wodą przez cały rok.
Jednak musimy pamiętać by zachować  dużą ostrożność i NIE WCHODZIĆ NA LÓD W MIEJSCACH DO TEGO NIE WYZNACZONYCH
DSC_0040  DSC_0016  DSC_0164
Więcej zdjęć do obejrzenia w GALERII

 

SZKOLENIE Z ZAKRESU RATOWNICTWA WODNEGO
„UŻYCIE DESKI ORTOPEDYCZNEJ W SYTUACJI URAZU ODCINKA SZYJNEGO KRĘGOSŁUPA”

Szkolenie 3Szkolenie 2

Szkolenie 4
W dniu 10 listopada na pływalni krytej Kompleksu Hotelowo-Sportowego w Brzegu Dolnym odbyło się specjalistyczne SZKOLENIE Z ZAKRESU RATOWNICTWA WODNEGO.
W szkoleniu wzięli udział ratownicy wodni z Drużyny WOPR z Brzegu Dolnego oraz zespół strażaków z Jednostki Zawodowej Straży Pożarnej z Wołowa, Ochotniczej Straży Pożarnej z Brzegu Dolnego i Krzydliny Wielkiej.
Uczestnicy szkolenia mieli okazję doskonalić swoje praktyczne umiejętności udzielania pomocy poszkodowanym w wodzie z urazem odcinka szyjnego kręgosłupa. Instruktorzy Legnickiego WOPR –Marek Szaynowski i Roman Chołys prezentowali procedury postępowania i przykłady akcji ratowniczych w sytuacji gdy osoba poszkodowana była przytomna, nieprzytomna oraz w sytuacji osoby z zatrzymaniem pracy serca.
Zaprezentowane zostały sposoby wykorzystania specjalistycznego sprzętu ratunkowego – desek ortopedycznych, kołnierzy ortopedycznych, zestawu do tlenoterapii.