15 cze 2014
15 czerwca, 2014

EGZAMIN i PRZYRZECZENIE NOWYCH RATOWNIKÓW

rw 7.W  sobotę, 15 czerwca,  na Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym WOPR w Kunicach odbył się EGZAMIN oraz PRZYRZECZENIE  RATOWNIKÓW WODNYCH, na które przybyli zaproszeni goście –  Prezes Dolnośląskiego WOPR we Wrocławiu Pan Krzysztof Skrzyniarz, przedstawiciele Urzędu Miasta Legnicy: Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Pan Zbigniew Rutka, a także Radny Miasta Legnicy Pan Jacek Kiełb, a także Dyrektor Kompleksu Sportowo-Hotelowego w Brzegu Dolnym, członkowie  Zarządu Legnickiego WOPR oraz Instruktorzy szkolący przyszłych ratowników.
Dwudziestu czterech adeptów ratownictwa wodnego  z Bolesławca,  Brzegu Dolnego i Legnicy musiało prawidłowo wypełnić test z teorii oraz  zaliczyć część praktyczną –  symulowane akcje ratownicze, holowanie tonącego, podejmowanie osób poszkodowanych z wody,  pływanie łodzią oraz pokonanie dystansu sposobem ratowniczym na czas.
Kursanci zostali bardzo dobrze wyszkoleni przez swoich instruktorów i z zaliczeniem nikt nie miał problemu – wszyscy pomyślnie zdali egzaminy.
Po części egzaminacyjnej nowi  „wodniacy” wzięli udział w ZAWODACH RATOWNICZYCH Do rywalizacji  stanęły 3 zespoły – z Bolesławca, Lubina oraz wspólnie drużyna z Brzegu Dolnego i Legnicy. Na czas musieli wykonać akcję ratowniczą z użyciem kołowrotu, przepłynąć łodzią do boi na dwóch wiosłach i wrócić o jednym wiośle oraz przepłynąć z pasem ratowniczym. Nie obyło się bez nieoczekiwanych wydarzeń. Drużyna z Lubina bardzo ambitnie podeszła do zawodów i w trakcie manewru łodzią doszło do wywrotki. Nikomu nic się nie stało- ratownicy zostali doskonale wyszkoleni. Na pomoc w holowaniu ruszyła załoga na skuterze ratowniczym i bezpiecznie przyprowadziła łódź do brzegu.rw 4
Zaciętą rywalizację wygrał zespół z Brzegu Dolnego i Legnicy, drugie miejsce zajęła ekipa z Bolesławca, a na trzecim miejscu uplasowała się drużyna z Lubina. Zawodnicy otrzymali zasłużone nagrody.
Odbyły się także POKAZY RATOWNICZE Z UŻYCIEM SPECJALISTYCZNEGO SPRZĘTU. Wzięli w nich udział doświadczeni INSTRUKTORZY. Młodzi ratownicy oraz zgromadzeni goście mogli obserwować jak przeprowadza się akcje ze skuterem wodnym oraz łodzią motorową. Prezentowane były  techniki podejmowania z wody osób poszkodowanych i sposoby bezpiecznego holowania na brzeg.
Po zakończeniu pokazów odbyło się UROCZYSTE PRZYRZECZENIE nowych RATOWNIKÓW
z wręczeniem  legitymacji oraz koszulek WOPR. Uczestnicy kursów również podziękowali swoim instruktorom tradycyjnym już wrzuceniem ich do wody.
Po zakończeniu części oficjalnej, dla młodzieży przygotowane było ognisko i  wspólne pieczenie kiełbasek.
Tegoroczny kurs dobiegł końca Kolejna rzesza RATOWNIKÓW WODNYCH, w myśl nowej ustawy, otrzymała uprawnienia do samodzielnej pracy. Będą strzegli bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą, jednak nie zastąpią zdrowego rozsądku korzystających z kąpieli.
Życzymy im powodzenia